5.11.2012

Comenius Dil Asistanlığı


Bu programı merak edersen diye...

Öncelikle Comenius Dil Asistanlığı Programı nedir ne değildir konusunda araştırma yapmak için en doğru kaynağa bakalım:

Yukarıdaki linkten gerekli bilgileri aldıktan sonraaa sana başvuru - başvuru sonrası bekleyiş - sonuçların açıklanması - "host okul" ile iletişim - Ulusal Ajans'ta yapılan toplantı - okulu dondurmak - vize işlemleri - ücret - asistanlık süreci- proje bitimi hakkında bikaç bişey anlatıyım istiyorum.

Şimdi,
Başvuru sürecinde önce Ulusal Ajans'tan, internet üzerinden bi hesap aldıktan sonra başvurmak istediğim projeyi seçtim ve kimlik numaram vs gibi bilgilerimi siteye kaydettim. Birkaç dakika sonra *UA (Ulusal Ajans) 'tan sisteme kaydedildiğime dair mail geldi. Yanlış hatırlamıyosam ocak (2011) ayındaydık. Daha sonra şubata doğru 2011 - 2012 sözleşme metni yollandı. Bu sözleşmede tercih ettiğin ülkeler, okul çeşitleri, bölge olarak tercihin (köy-kasaba-şehir....), çalışmak istediğin yaş aralığı; projeye neden katılmak istediğin, AB ülkelerinde ne gibi beceriler kazanmayı hedeflediğin ve geri geldiğinde ülken için edindiğin bilgileri nasıl kullanıcağın.... gibi ve özgeçmişin hakkında bikaç soru var. Bu son kısım en önemli olan bölüm.

NOT : Ayrıca yazdığın her şeyden puan alıyosun. Devlet okulunda okumak +puan kazandırıyorr.

Bahsettiğim kısma, seni yönlendirmek için 7 soru koymuşlar. Hepsine detaylı cevaplar verdiğinde zaten (okuduğun okulları - ilgi alanlarını - AB ülkelerindeki eğitim sistemi hakkındaki düşüncelerini) yapmak istediklerini anlatmış oluyosun.
***Bu süreçte bana inanılmaz derecede yardım eden anneme ve Bujum'a teşekkürler =)
Burdaki asıl olay, AB ülkelerinin eğitim alanındaki gelişmişliğini ballandıra ballandıra anlatmak ama aynı zamanda ordaki gelişmeleri en güzel şekilde ülkeme yararlı bi genç olabilmek için uygulayacağım vurgusunu da yapmak. Öğretmenlik hakkında neler düşündüğünü de eklemeyi unutma.Bunun yanında müzik - resim - spor gb alanlarla ilgilenenler artı puan kazanıyo, çünkü Avrupa'da matematik-fende iyi olmak pek bişey ifade etmiyo.Spor yapıyo musun??Enstrüman çalıyo musun diye soruyolar adama,çok yönlü olmak önemli...

Neden böyle AB'yi övüyoruz dersen de :
Bi kere hangi bölümden başvurursan vur, bir de ingilizce belge hazırlaman gerekli. Ben fransızca öğretmenliğinde okuyorum ve bu yüzden 3 dosya hazırladık.
İngilizce istemelerinin nedeni UA'a yollanan CV 'lerin hepsi, Avrupa'daki merkez ajansa yollanıyo. CV'lerden bi havuz oluşturuluyo. Host okullar,yani asistan isteyen okullar hangi dilde,kaç asistan istediklerini bu merkez ajansa bildiriyo.
***Host okullar için, asistan adaylarının sosyal becerileri çok önemli. Bunun nedenini biraz sonra anlatıcam.

Dediğim gibi host okullar isteklerini ajansa yolluyolar. Merkez ajans da okulların istekleri doğrultusunda CV havuzundan asistan adaylarının CV'lerini host okullara yolluyorr.Host okulun işine gelirsen sana davet maili geliyor.
İşte bu yüzden AB 'nin eğitim sistemini ballandırmak gerekiyor.

NOT : Maili genelde okul müdürleri yolluyo ve yine genelde okul müdürleri "support teacher"- "mentor" yani  danışmanın oluyor. O ülkede kaldığın süre boyunca senden sorumlu olan kişi. Bi problem yaşadığında gitmen gereken ilk kişi....

Asistanlık nedir pekiii????!!!!
Ben projeyi ilk duyduğumda dil asistanlığını, gittiğim okulda bi fransızca öğretmenine asistanlık yapıcam diye düşünmüştüm. Anlaştığım okuldan davet mektubu alana kadar da böyle sanmaya devam ettim. Daha sonra okulun müdürü bana, projeyi ve benim sorumluluklarımı-benden beklenenleri anlattı. Meğer okulda fransızca öğretmeni BEN olucakmışım!!!!

Başak : " E benim hiç deneyimim yok kiii!!!"
Okul müdürüm: " Olsun sorun değil, en iyi şekilde edinmek için bu projedesin ve biz sana her konuda destek olucaz."

Peki sosyal beceriler neden önemli???
İşte bütüün o sosyal birikimin, varsa müzik-el-spor becerin burda işin içine giriyo.
Anlaşmaya göre, host okul bizi 12 - 16 saat kadar çalıştırabiliyormuş. Bu saatler içinde fransızca derslerinden arta kalan zamanlarda diğer öğretmenlere sınıf içi - dışı aktivitelerde yardım edilicekmiş. Ne gibi yanii?? 
Şöyle yaniii:
Çocukların yaptığı resimleri panoya asmak, okuma saatinde çocukların okumalarını dinlemek gerektiğinde düzeltmek, ödevlerini kontrol etmek, geziye giderken sınıf öğretmenine eşlik etmek. Christmas gibi özel günlerde müzikli bi gösterinin hazırlanmasına yardımcı olmak, beden eğitimi dersinde çocuklarla futbol ya da basketbol vs oynamak. Resim dersinde çocuklara yardımcı olmak........... gibi.
En eğlenceli kısmı yani =)
***Asistanlık saatinde öğretmenleri gözlemlemek bana çok şey öğretti. Hem dil açısından hem de uygulanan metodlar açısından.

Proje hakkında bilinmesi gereken en önemli şeyi (asistanlık ve öğretmenlik), UA'dan değil de kabul edildiğin okuldan öğrenmenin şokunu atlatınca bu sefer vize-pasaport-uçak biletleri-okul dondurma işlerine yoğunlaşıyosun.
İrlanda, ne renk pasaportun olursa olsun yine de vize istediğinden dolayı, 1hafta boyunca G.O.P 'daki (Ankara için) İrlanda Büyükelçiliğine gidip gelme dönemi başlıyo.
Biletler alınıyo, host okuldan davet mektubu geliyo geriye bi okul dondurma işlemleri kalıyo. Bunu da hallettikten sonra heycanla beklemeye başlıyosun....

Projeyle ilgili çok önemli bişey daha söylemem gerek...Malum , ben fransızca bölümünde olduğum için ve hep bi fransızca öğretmenine asistanlık yapıcağımı düşündüğüm için ülke tercihime Fransa-Belçika ve bikaç ülke daha yazmıştım. İrlanda'yı hiç düşünmemiştim (her zaman İrlanda'ya gitme hayali kurmama rağmen).
Çünkü asıl amacım fransızcamı geliştirmekti....Ama tercih listemde bile olmamasına rağmen İrlanda çıktı. Okuldan başka bi arkadaşıma da yazmadığı halde İtalya. Bu yüzden ülke konusuna çok takılma=)

Geriye bahsetmediğim bi ücret konusu, proje bitimi ve yapılan toplantı kaldı sanırım.
Host okuldan cevap aldıktan hemen sonra UA, bütün asistanları Ankaradaki binalarında toplantı yapmak üzere toplar. Eski asistanlar ve UA çalışanları proje hakkında çok önemli bilgiler verir. Bu yüzden bu toplantıya katılmanı tavsiye ederim.
Ücret konusuna gelince,
UA her ülke için ayrı bi bütçe hazırlıyo diye biliyorum fakat emin değilim. Ama mantıklı geliyo çünkü İspanya'ya gitmek üzere aldığın ücret; İngiltere-İrlanda ya da Fransa'da yeterli olmıyacaktır. Bu yüzden miktar hakkında bişey yazmak doğru olmaz diye düşünüyorum.
Ama şunu söyleyebilirim; host okulla anlaşma yaptıktan sonra UA toplam ücretin bi bölümünü hesabına yatırıyo. Bu paradan uçak biletini ve gittiğin ilk bikaç ayın masrafını çıkarabiliyosun. Daha sonra toplantıda belirttikleri aylarda ve yine toplantıda belirttikleri miktarı ödüyorlar.
***Yine de bu proje için ücret konusunda aile desteği şart gibi geliyo bana...

Proje bitimini henüz deneyimlemedim=)
Ama UA doldurmamız gereken sözleşmeye benzer bi pdf dosya yolladı.
Asistanlık sürecini anlatmamızı istiyolar. Bu dosyayı teslim ettiğimde kalan son ücretimi alıcam.
Birde sertifikamsı bişey vericekler sanırım.
**Bu yüzden asistanlığın boyunca okulda deneyimlediğin şeyleri not almanı tavsiye ederim. Asistanlık sonrası UA için hazırlıyacağın dosyaya koyabilirsin ;)


AB ülkelerinin asistanlarına, asistanlık bitiminde bi sertifika veriliyo. Bu sertifika, asistana AB ülkelerinde uzman olduğu branşı yapma hakkı veriyo. Maalesef bu olay Türkiye' de henüz yürürlüğe girmedi. Sanırım UA bunun için çalışmalar yapıyo...

Benim asistanlık sürecimeden bahsediyim biraz.
Slane adında bi köyde, bi ilkokulda çalışıyorum. Proje sözleşmesinde tercih ettiğim gibi öğrenciler 4 ve 12 yaşları arasında..
35 hafta için anlaşma yaptık.Şu anda sadece 3haftam kaldı.
Haftanın 3günü 9.20 - 3.00 çalışıyorum. Süper dimi??? =)
Çalışma saatlerinin dışında gezi olduğu günler ya da olağanüstü bi durumda, okula gidip onlara yardım ediyorum. Bunu ücretli yapan asistanlar da var ama ben çalıştığım okulu-öğretmenleri ve öğrencileri çok seviyorum. Bu yüzden onlarla vakit geçirmek hoşuma gidiyo,ücret talep etmedim.

Biraz yukarda,mentor 'dan bahsetmiştim. Bu konuda çok şanslıyım. Çünkü İrlanda'ya ilk geldiğimde kalıcak yerim yoktu. Müdür, "ülkeye geldiğinde ev ararız, internet üzerinden anlamak zor" demişti. Ev kadar, evi paylaşıcağın insanlar da çok önemli...Bu yüzden varınca ev işini halletmeye karar verdim.
İlk geldiğimde ev bulana kadar yanii yaklaşık 2hafta,müdürümün evinde kaldım....

Karşılama olayı çok önemli, havaalanından sonra naptın?? dersen,
Müdürüm,Liz, bana zaten havaalanına geldikten sonra yapmam gerekenleri mailde anlatmıştı. Navan diye bi yere gidicektim. Oraya giden otobüse bindim ve geldiğimde beni karşılamak için okulda çalışanlardan birinin, Liz'in toplantısı olduğu için onun yerine geldiğini öğrendim.
Beni almaya gelen Anne adında bi irishdi=)
Evine gittik, beni ailesiyle tanıştırdı ve birlikte yemek yedik...Ve daha sonra bütün önemli olaylarda (Christmas-St.Patrick's Day gb) beni evinde ağırladı. En son birlikte geleneksel irish yemekleri yaptık, she's my irish mammy =) Anne, benim İrlandadaki annem oldu....
Okul ve öğrencilere gelince,
Bazen Katolik okulu olduğu için mi diyorum ama hayır İrlanda' daki çoğu okul böyle, çok disiplinliler. Çocuklar 4 yaşından itibaren öyle bi eğitim alıyolar ki, teneffüs saatlerinde "oğlum koşma,vurma arkadaşına!!!" , "kızım çekme arkadaşının saçını" gibi bişey duymadım. Çok sistemliler, her şey tıkır tıkır.... Çocuklar çok saygılılar.
Ama itiraf ediyorum, ilk günler zordu... Çocuklara alışmak, eğitim sistemlerini anlamak, teknoloji ötesi araç - gereçleri kullanmak....Bide bölümdeyken hazırlamaktan fenalık geçirdiğimiz ders planının gerçekten işe yaradığını görmek çok tuhaftı =)

Son olarak,
Dil asistanlığı, yurt dışında yaşamak ve öğretmenlik hakkında benim için muhteşem bi fırsattı...


Anlatmam gereken ama atladığım bişey var mı bilmiyorum....Sorun varsa yazabilirsin....
Umarım sen de benim gibi harika bi asistanlık geçirirsin!!
İyi şanslar,
=)

27 yorum:

 1. deneyiminizi büyük bir hevesle okudum; gayet iyi açıklamışsınız herşeyi tebrik etmek istiyorum sizi:)
  önümüzdeki dönem ben de başvurcam inşallah ingilizce öğretmenliği mezunuyum, henüz mezun olmayanların daha avantajlı olduğunu biliyorum ama umarım bana da bu şans güler..
  tekrar teşekkürler değerli bilgileriniz için

  YanıtlaSil
 2. Yorumunuz için teşekkür ederim.Faydalı olmasına sevindim
  Umarım siz de bu deneyimi yaşarınız =)

  YanıtlaSil
 3. iyi akşamlar Başak. çok güzel deneyimler yaşamışsın ne güzel :=) ben de bu yıl başvurmayı düşünüyorum fakat şu formda yazan aim ve impact bölümlerine ballandıra ballandıra ne yazsam diyedüşünüyorum sen bu konuda bana yardımcı olabilir misin? örnek olması için senin formundan birkaç örnek verebilir misin? teşekkür ederim şimdiden yadrımların için :=)

  YanıtlaSil
 4. merhaba başak ben de büyük bi keyifle okudum bu yazıyı ben de bu yıl basvuracagım bana yardımcı olursan cok sevinirim :)

  YanıtlaSil
 5. Merhaba,
  kendi CV 'imi yollamam pek doğru olmaz diye düşünüyorum ama takıldığın yerleri yazarsan burdan yardımcı olmaya çalışırım.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,
  öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için çook teşekkürler. yazdıgınız şeyler çok hoşuma gitti. özellikle de fransızca öğretmeni olmanız ilgimi çekti. ben de fransızca öğretmenliği mezunuyum. bu yıl başvurmayı düşünüyorum. umarım sizin kadar şanslı olurum :)

  YanıtlaSil
 7. Çok teşekkür ederim, umarım siz de güzel bi asistanlık deneyimi yaşarsınız ve bu bilgiler işinize yarar :)

  YanıtlaSil
 8. kafama bişey takıldı bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. ben formu fransızca doldurdum. ingilizce dışında dolduranlar türkçeye çevirmeli diye biliyorum. formu baştan sona türkçeye mi çevirmemiz lazım acaba yoksa belirli kısımları mı bi bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
 9. Şükran Hanım,
  Ben bir fransızca bir ingilizce bir de türkçe hazırlamıştım. O aşamada benim de kafam çok karışmıştı, bunu yazmamam kötü olmuş...
  türkçe hazırladığınız motivasyon mektubunun sadece aim-impact kısmını çevirmeniz yeterli olacaktır.
  Ben başvurduktan sonra fransızca ya gerek olmadığını öğrendim çünkü Avrupa'daki UA ingilizcelerine bakıyor. Yine de siz fransızcasını da hazırlayıp verin,n'olur n'olmaz.

  YanıtlaSil
 10. Anladım gerçekten bana çok yardımcı oldunuz bu konuda kafam çok karışmıştı. çooookkk teşekkür ederim sağolun :)

  YanıtlaSil
 11. merhaba başak,
  çok yardımına ihtiyacımız var, aim and impact kısmı beni çok düşündürüyor acaba resmi bi dil mi yoksa samimi dil mi kullanacaz?
  bi de sorulara ayrı ayrı cevap mı verecez yoksa o cevapları içerecek kompozisyon mu yazıcaz?
  seninkinin azıcık ucundan buraya kopyalasan çok sevaba geçersin:::)))
  çok sağol
  ümit eren

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ümit,
   kesinlikle resmi bir dil olmalı.
   Çünkü doldurduğun bir anlamda iş başvurusu formu. CV gibi.
   Kesinlikle resmi olmalı ama aynı zamanda inandırıcı da olmalı.
   Madde madde yazma, ordaki soruların hepsinden bahsedicek şekilde bir yazı yaz. Verilen maddeler hazırlaman gereken başvurunun içeriği olmalı. o yüzden madde madde değil bir düz yazı olmalı.
   Bu bahsettiğimiz motivasyon mektubu, biraz özel arkadaşlar. Kendimi - yapmak istediğim şeyleri, hedeflerimi anlattığım için yazmak ya da mail yoluyla yollamak istemiyorum...
   Zorlayıcı bir şey değil. Bu projeye neden katılmak istediğinizi yazmalısınız.
   Bu projeyi neden istiyosunuz??
   -Öğretmenlik deneyimi kazanmak
   -AB gibi okullarında son teknolojiyi kullanan,eğitimde ileride olan bir yerde en iyi öğretimin nasıl gerçekleştiğini görmek.
   -Bu edindiğim bilgileri kendi ülkemde öğrencilerimle ve meslektaşlarımla paylaşmak.
   -Avrupa kültürünü tanımak ve kendi kültürümü göstermek.
   -Farklı insanlar tanımak yeni yerler görmek.
   -Bir eğitimcinin,farklı ve yeni kültürlere açık olması gerek. Böyle bir fırsatın beni hem vizyon hem de mesleki anlamda, sosyal anlamda geliştiriceğini düşünüyorum........ Bu yazdıklarımı biraz daha laf salatası yaparak ama İNANADIRICIlıktan uzaklaşmadan geliştirerek yazman yeterli.

   Sil
 12. "CV'mi" yayınlamadığım için iyi dileklerini yollayana teşekkürlerimi sunarım.
  bu projeye katılma amacını yazamayanlar için yapabileceğim bir şey yok...

  YanıtlaSil
 13. Merhaba başak hanım daha önce de yazmıştım size kusura bakmayın rahatsız ediyorum. ama ülkeler açıklandı ve irlanda ülkesine kabul edildim size bazı şeyler sormak istiyorum mahsuru yoksa?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,tabii ki
   Sorularınızı bekliyorum :)

   Sil
  2. öncelikle çok teşekkür ederim çok ama çoook mutlu ettiniz beni :) irlanda hakkında genel bir bilgim oldu sayenizde peki co.donegal ve letterkenny hakkında bi bilginiz var mı?

   bunlar dışında hibe sözleşmesini doldurmakta zorlandım. hangi bankadan hesap açtırmıştınız siz? dil hazırlığı kurs katkı payını ve materyal katkı payını kabul etmeli miyim? ingilizcem var ama yeterli derecede mi emin olamadım :( ülke uyum semineri hakkında ne tavsiye edersiniz? ne yapmalıyım sizce hepsini kabul etmeli miyim? bu konular hakkında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

   mentor ile iletişime geçtim takip ettikleri kitaplarının oldugunu ve girecegim yaş grubunu öğrendim bunlar dışında sormam gereken soru var mı sizce?

   sorumlarım dışında tavsiyelerinize de açığım ve çok memnun olurum. tekrar çok teşekkür ederim :)

   Sil
  3. rica ederim umarım işinize yarar yazıcaklarım. Tekrar tebrik ediyorum sizi =)
   Sırayla gidiyorum...(Ne kadar süreyle gideceğinizi yazar mısınız?)
   Gidiceğiniz bölge Kuzey İrlanda ama İrlanda yönetiminde, yanılmıyorsam. Biraz serin olabilir ama alışırsınız.Okulun olduğu yer şehirde mi yoksa kasabada mı? Kasabalar biraz sakin oluyor bu yüzden katılabileceğiniz her türlü aktiviteye katılmanızı tavsiye ederim.Çok fazla yağmur yağıyor ve hava genelde kapalı.Bazen sıkılıyor insan.O yüzden elinizdeki bütün sosyalleşme imkanlarını kullanın.
   Hibe : ben işbankasını kullanmıştım. Ama dikkat etmeniz gereken şu olmalı,yurtdışında para çekerken,para Türkiye'den yattığı için her çekimde 5-10 euro arası kesinti yapıyor. Bunu araştırın.En düşük hangisiyse onu seçin.
   Siz burdan yurtdışı hesabı açtırıcaksınız ve hesabınıza euro yatırılıcak.İrlanda!ya gittiğinizde,oturacağınız ev belli olduktan sonra ( mentor ile bu işi halletmenizi tavsiye ederim)orada bir hesap açtırıcaksınız.burdan alacağınız para o hesaba yatırılacak.ben Permanent TSB bankasını tercih ettim çünkü diğer bankalara göre daha geç kapanıyor.Hesap açılırken biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz ama hallediliyor, endişelenmeyin.Oranın hükümeti size ödeme yapmadığı için hesap oluşturmakta zorlanıyorlar.
   Oraya gitmeden Türkiye'de 2 ay idare edecek miktarı çekmeniz.Ev kirası-yiyecek-içecek için.Hesap açtıramazsanız sıkıntı yaşamayın.Bir de İrlanda'da sürekli para çekmeyin,çok fazla kesinti olmasın.
   Dil katkı payı ve materyal:orada size 20 saatlik,yanlış hatırlamıyorsam,ingilizce dersi verilecek.Eğer sözlük vs alırsanız(materyel dediği bu)onun fatura-fişini Ulusal Ajans'a yolluyorsunuz ve size ödeme yapıyorlar.
   Bence gerekli değil.Sürekli ingilizce duyacağınız için birkaç günde ayak uydurursunuz.AMA,dediğim gibi sosyalleşme ortamı açısından iyi olabilir.
   Ülke uyumu semineri: Bu seminere mutlaka katılın.Büyük ihtimal Dublin'de olucak.Mentorünüzle katılacaksınız ve İrlanda'daki diğer Comenius Asistanlarıyla tanışıcaksınız.Herkes deneyimini paylaşıcak,derste kullandıkları yöntemleri anlatıcak.Ayarlayabilirseniz 2 haftada bir buluşma düzenleyebilirsiniz ve güzel bir aktivite olur.Ben gittiğimde toplantı Mart ayında yapılmıştı.Ayrıca bir sertifika alıcaksınız ve katıldığınız için ekstra ücret alabilirsiniz,ama bundan emin değilim(UA'ın verdiği bilgilendirme kağıdında yazıyor olabilir.)
   Mentor:okulun yerini mutlaka öğrenin ve google map'ten araştırın =)
   İnternet siteleri varsa okul hakkında biraz bilgi edinin.
   Oraya gittiğinizde çalışma saatlerini ve günleri öğrenin.UA'ın bilgilendirme toplantısı olucaktır,belki de olmuştur,orda maksimum çalışma saatinizi söyleyecekler.Onun üstünde çalıştırırlarsa ücret talep edebilirsiniz.Bir de mentor'e kalacak yer bulmanıza yardım etmesini isteyin.
   Unuttuğum bir şey yoktur umarım =)

   Sil
  4. hayır unuttuğunuz birşey yok. çok işime yarayacak bilgiler verdiniz. mentor üm eylül sonunda gelip istediğin kadar kalabilirsin demiş. mayısın sonuna kadar yani 35 hafta kalmak istiyorum. okulumun ismi Saint Eunan's College. sitesi -http://www.sainteunans.com/- ve Letterkenny de. orası da Donegal şehrine bağlı sanırım. mentorüm kalacak yerin sorun olmadığını ve eylül de almanyadan da bi asistan gelecegini söyleyip onunla kalmak isteyip istemediğimi sordu ne tavsiye edersiniz?

   dil kursu ve uyum semineri ben oraya gittiğimde olacak yani. ozaman uyum seminerine katılmak mantıklı bence de.

   Sil
  5. Evet uyum semineri çok önemli.
   İrlanda da oda kiralanıyor.yani 2katlı evler var herkes 1 oda kiralıyor.salon ve mutfak ortak kullanılıyor.bazı odalarda tuvalet olmuyor,öyle bir evi tercih etmeyin.Mesela benim kaldığım evde odalarda tuvalet vardı.Kızlar-erkekler aynı evden oda kiralayabiliyor.Yani sadece kızların olduğu bir ev bulamayabilirsiniz.Okula yakın bir ev kiralamaya çalışın.Bir de almanyadan gelen asistanla da kalabilirsiniz tabii ama 2 kişi her zaman risktir.Kalabalık bir evi tercih edin.dormer bungalow denilen evler var,onlarda birkaç kişi birlikte kalıyor genelde.Hem ev kiranız düşük olur hem de interneti (genelde kiraya dahil olmuyor)ev halkı birlikte ödersiniz.Ben 2ayda bir 15euro ödüyordum internet için çünkü 4 kişiydik.
   Ulaşım pahalı olduğu için okula yakın bir yer bulun

   Sil
  6. hmm ilginç hiç öyle hayal etmemiştim :( ama söylediklerinizi dikkate alacağım. tekrar çooook teşekkür ederim yardım ve tavsiyeleriniz için :) bi sorum oldugunda tekrar size başvurabilir miyim?

   Sil
  7. okul korkuttu aslında beni :) hiç alışkın olduğum tarz değil

   Sil
  8. tabii ki,aklınıza geldiikçe yazın...
   okul sizi hiç korkutmasın,o kadar disiplinli ve saygılılar ki şaşırıcaksınız. Zaten derslere tek başınıza girmiyorsunuz mutlaka bir öğretmen oluyor.Olmasa da hiç dert değil...Keşke imkanım olsa da tekrar gidebilsem.hiç endişelenmeyin =)

   Sil
  9. gerçekten mi? bazı çekincelerim var ama umarım en iyi şekilde yararlanabilirim bu programdan. bu arada tercihlerime irlandayı yazmamda sizin çok büyük payınız var :) gelebilirseniz beklerim :)

   Sil
  10. Öyle miii?? =) Umarım çok güzel geçer,pişman olmazsınız ve siz de benim gibi bir İrlanda hayranı olursunuz =)
   Tekrar gitmeyi çok isterim,teşekkür ederim davetiniz için ama tabii iş güç olursa biraz zor,bakalım =)

   Sil
  11. alında gitmeden irlanda hayranıyım diyebilirim :) umarım gidince en az sizin kadar zevk alabilirim :) nasip olursa eger beklerim :)

   Sil